Courses Using Low-cost and No-cost Materials

Courses Using OER, Low-cost, and No-cost Materials

This list is generated by the UCCS Bookstore and relies on faculty submitting their courses materials to the Bookstore in order to be considered for this list. Send us your questions and comments via our feedback form.

Fall 2021 Semester Courses

Courses using Free and/or OER Materials

This list does not include course materials freely available via the Library.

Subject

Course #

Instructor

AH

2860

JULIE COLE

ANTH

1040

GEORGE BAYUGA

ANTH

3500

GEORGE BAYUGA

ANTH

3460

GEORGE BAYUGA

BIOL

1000

LISA HOLLIS-BROWN

BIOL

1300

DANIEL FORAND

BIOL

1350

DANIEL FORAND

BIOL

2130

CHERYL DOUGHTY

BIOL

2130

GINA MC CUTCHEON

BIOL

1060

STAFF

BIOL

1060

MARGARET GADDIS

BIOL

1060

LISA HOLLIS-BROWN

BUAD

6610

BENJAMIN KWITEK

BUAD

3010

MEGHAN STIDD

BUAD

3100

MEGHAN STIDD

BUAD

3200

MEGHAN STIDD

BUAD

3300

MEGHAN STIDD

BUAD

3020

JOHN MILLIMAN

CHEM

1401

DAVID WEISS

CHEM

1401

CARLOS DIAZ

CHEM

1411

CARLOS DIAZ

CHEM

1411

DAN DEON

CHEM

4002

JANAK PAUDYAL

CJ

3250

YONGJEI LEE

CJ

4420

DANIEL OLSON

CS

6000

TERRANCE BOULT

ECON

4990

FARIDA KHAN

ECON

2020

DANIEL DRISCOLL

ECON

3610

DAPHNE GREENWOOD

ENGL

3350

LESLEY GINSBERG

ENGR

4510

PETER GORDER

ENGR

4510

LYNNANE GEORGE

ENTP

4500

COLLEEN STILES

ENTP

1000

BENJAMIN KWITEK

GEOL

1010

ERIC BILLMEYER

GES

1010

ERIC BILLMEYER

GES

4040

THI HONG DIE DAO

GES

3030

JOHN HARNER

GES

5030

JOHN HARNER

GES

1000

CHRISTINE BIERMANN

GES

1990

MICHAEL LARKIN

HIST

3100

ROGER MARTINEZ

HIST

1025

ROGER MARTINEZ

HPNU

3280

MARGARET HARRIS

HPNU

3130

MARGARET HARRIS

HUM

3990

REBECCA LAROCHE

IELM

4015

REBECCA HORRACE

MAE

4320

JULIE ALBERTSON

MAE

4510

LYNNANE GEORGE

MATH

2150

GENE ABRAMS

MATH

2150

JACOB KARN

MATH

1060

KATHERINE CLIFF

MATH

1060

STAFF

MATH

2150

GREG OMAN

MGMT

3000

MATTHEW LYLE

MKTG

4700

MARTIN KEY

MKTG

6500

MARTIN KEY

MS

3010

ETHAN HECKMANN

MUS

2050

SCOTT WALTON

PGMT

1303

JON HUSBY

PGMT

2303

JON HUSBY

PHIL

3200

RAPHAEL SASSOWER

PHIL

3210

RAPHAEL SASSOWER

PHIL

4400

RAPHAEL SASSOWER

PHIL

3730

SONJA TANNER

PHIL

3520

SONJA TANNER

PHIL

4350

ROBERT WELSHON

PSY

1000

NINA DULABAUM

PSY

4400

NINA DULABAUM

PSY

5220

SARA QUALLS

PSY

1000

THOMAS FRANCIS

PSY

4280

NINA DULABAUM

SPTM

2000

WILLIAM ROBERS

SPTM

4300

THOMAS AICHER

SPTM

4450

THOMAS AICHER

STRT

6000

TRACY GONZALEZ PADRO

SWRK

5390

JOHANNA BEZ

TCID

2090

JAMIE MAY

TCID

3100

SEAN WILLIAMS

TCID

3080

CRYSTAL HERALD

VA

4030

BENJAMIN KINSLEY

VA

2000

BENJAMIN KINSLEY

VA

3000

BENJAMIN KINSLEY

Courses that Use Textbooks or Other Materials under $20

Subject

Course #

Instructor

AOCC

5100

LORI NOTESTINE

ARBC

1010

RAWNAQ ALFRAIGI

CJ

3950

RICHARD RADABAUGH

ECON

1050

JOHN BROCK

HUM

3990

ROBERT VON DASSANOWS

HUM

3990

MICHAEL LARKIN

HUM

3990

BARBARA HEADLE

HUM

3990

FERNANDO FELIU-MOGGI

INOV

2010

BARBARA CLEMENTI

INOV

2010

COLLEEN STILES

INOV

3010

BARBARA CLEMENTI

INOV

3010

COLLEEN STILES

INOV

4010

BARBARA CLEMENTI

INOV

4010

COLLEEN STILES

LEAD

3000

NICHOLAS TAPIA-FUSEL

PSY

4470

MICHAEL KISLEY

SOC

5160

HEATHER ALBANESI

THTR

2030

MAX SHULMAN

Courses that Use Textbooks or Other Materials under $30

Subject

Course #

Instructor

ANTH

3320

SUSAN HOWELL

ASL

2110

IDA WILDING

ASL

3590

IDA WILDING

BIOL

1360

LI HUANG

BIOL

1360

STAFF

BIOL

1360

DANIEL FORAND

BIOL

1360

LISA DURRENBERGER

BIOL

3000

LISA HINES

CJ

3620

DANIEL OLSON

COMM

2010

STAFF

COMM

2010

MAJID ARJOMANDI

COMM

2010

LIESL EBERHARDT

COMM

2010

CONNIE BLACKMANN

COMM

2100

ERICA NAGEL ALLGOOD

COUN

5520

JAMES SAUNDERS

COUN

3040

JAMES SAUNDERS

DNCE

4700

TIFFANY TINSLEY-WEEK

ECON

1010

DANIEL DRISCOLL

ENGL

4800

MATTHEW BALK

ENGL

3800

MATTHEW BALK

ENGL

2911

LESLEY GINSBERG

ENGL

3911

LESLEY GINSBERG

FCS

3590

IDA WILDING

GRNT

2300

MORGEN THOMAS

HIST

3140

ROY JO SARTIN

HIST

3000

ALEXANDER SOIFER

HSCI

4650

GINA BURTON

INDS

3720

ALEXANDER SOIFER

LEAD

5600

SYLVIA MENDEZ

MUS

2100

JANET FEDER

PHIL

4950

ROBERT WELSHON

SOC

2300

MORGEN THOMAS

UTED

3020

ROBERT GAGNON

VA

1030

BENJAMIN KINSLEY

ASL

1020

IDA WILDING

BIOL

4000

AMY KLOCKO

CJ

2051

STAFF

CJ

3170

YONGJEI LEE

CJ

5010

YONGJEI LEE

CJ

6910

RODNEY WALKER

CJ

2030

STACEY HERVEY

CURR

5493

CAROLYN WHEELER

ECON

2210

JOHN BROCK

GES

3060

CERIAN GIBBES

GES

5060

CERIAN GIBBES

GPS

1010

BRETT FUGATE

HIST

3140

ROY JO SARTIN

HPNU

4370

JAMES PEARSON

HPNU

5370

JAMES PEARSON

HSCI

4760

JESSICA KIRBY

HUM

3990

REBECCA POSUSTA

HUM

3990

BARBARA HEADLE

IECE

2100

LISSANNA FOLLARI

IELM

4025

PATRICK MCGUIRE

IELM

4025

KATIE PENCE

IELM

4045

JESSICA LAMPHERE

INOV

2100

SHAWNA LIPPERT

INOV

2100

COLLEEN STILES

INTB

4800

CONNIE MUNSON

MAE

4055

LYNNANE GEORGE

MATH

4310

RADU CASCAVAL

MATH

3410

GREGORY MORROW

TED

5640

KATIE PENCE

Courses that do not require Textbooks

Subject

Course #

Instructor

ANTH

2800

REBECCA WOOD

ANTH

3400

KIMBRA SMITH

ANTH

3820

REBECCA WOOD

ANTH

3970

KIMBRA SMITH

ANTH

4210

KARIN LARKIN

ANTH

4300

TARA ROBINS

ANTH

2800

REBECCA WOOD

AOCC

6500

TODD BLUM

ASL

3490

IDA WILDING

ASL

3490

ALLISON TYLER

ATRN

5011

KATHY LIU

ATRN

5013

AMANDA ELDER

ATRN

5050

KATHY LIU

ATRN

5051

KATHY LIU

ATRN

5061

MARGARET HUNT

ATRN

6010

KATHY LIU

ATRN

6015

AMANDA ELDER

ATRN

6053

AMANDA ELDER

ATRN

6063

MARGARET HUNT

BIOL

4670

EUGENIA OLESNICKY KILLIAN

BIOL

5020

LISA HINES

BIOL

5670

EUGENIA OLESNICKY KILLIAN

BUAD

3030

SHAWNA LIPPERT

CHEM

4232

JAMES KOVACS

CHEM

5232

JAMES KOVACS

CJ

3420

DANIEL OLSON

COMM

3400

JANICE THORPE

COMM

4240

ERICA NAGEL ALLGOOD

COMM

4600

KAY YOON

COMM

5600

KAY YOON

COUN

2990

KELLEY HARROW

CS

3050

JOSHUA ALCORN

CS

1120

ALBERT CHAMILLARD

CS

1110

ALBERT CHAMILLARD

CS

4950

RICHARD WHITE

CS

5950

RICHARD WHITE

CURR

5704

LESLIE GRANT

ECON

2810

ANNA FARIA

ECON

3010

ANNA FARIA

ECON

1010

ANNA FARIA

ECON

2020

DANIEL DRISCOLL

EDUC

3900

TIMOTHY CALLAHAN

ENGL

4880

LAURA COLLINS

ENTP

3950

THOMAS DUENING

FILM

4110

TERESA MEADOWS

FR

4110

TERESA MEADOWS

GDD

2200

ALBERT CHAMILLARD

GDD

1100

ALBERT CHAMILLARD

GES

1000

JAMES BAGINSKI

GES

4040

THI HONG DIE DAO

GES

4130

THI HONG DIE DAO

GES

4900

JAMES BAGINSKI

GES

4770

CHRISTINE BIERMANN

GES

5770

CHRISTINE BIERMANN

GES

4000

CERIAN GIBBES

GES

5000

CERIAN GIBBES

GES

5040

THI HONG DIE DAO

GES

5130

THI HONG DIE DAO

HPNU

3300

ROBERT JACOBS

HPNU

4790

ANDREW SUBUDHI

HPNU

2080

ANDREA HUTCHINS

HPNU

4800

ROBERT JACOBS

HRMG

4410

JOHN MILLIMAN

HSCI

4670

HAZEL REYES

HUM

3990

KARIN LARKIN

HUM

3990

MICHAEL LARKIN

HUM

3990

BILL BANNISTER

HUM

3990

JARED BENSON

HUM

3990

JOSEPH KUZMA

HUM

3990

NICHOLAS LEE

HUM

3990

ROY JO SARTIN

INDS

1050

ROBERT GIST

INFS

3800

JIAN MA

INFS

3700

DAVID KOCSIS

INFS

4050

MORGAN SHEPHERD

LEAD

5700

PHILLIP MORRIS

LEAD

5700

ANDREA BINGHAM

LEAD

5700

GREGORY ECKS

MAE

4510

PETER GORDER

MAE

2103

CHRISTOPHER FOLEY

MAE

4405

TODD BREDBENNER

MAE

4000

BRANDON RUNNELS

MAE

3201

BRANDON RUNNELS

MATH

4810

RINALDO SCHINAZI

MATH

5810

RINALDO SCHINAZI

MATH

3480

RINALDO SCHINAZI

MGMT

4110

DUSTIN BLUHM

MGMT

7080

MATTHEW METZGER

MKTG

4510

SPENCER HARRIS

NURS

7200

DEBORAH KENNY

PAD

6600

MICHAEL LANDON-MURRAY

PES

1000

ROBERT GIST

PHIL

1000

COLIN LEWIS

PHIL

1300

COLIN LEWIS

PHIL

3200

JENNIFER KLING

PHIL

3230

JENNIFER KLING

PHIL

3500

COLIN LEWIS

PHYS

6950

THOMAS CHRISTENSEN

PSC

3480

SARA HAGEDORN

PSY

4400

THOMAS FRANCIS

PSY

6430

ELIZABETH DANIELS

SOC

3255

CHRISTY LOFTON

SOC

3170

LEI ZHANG

SOC

5560

MICHELE COMPANION

SOC

5050

JEFFREY MONTEZ DE OCA

SOC

1110

NICHOLAS LEE

SOC

1110

ZEK VALKYRIE

SOC

2260

MOLLY COTNER

SOC

2010

NICHOLAS LEE

SOC

5020

LEI ZHANG

SOC

2010

LILIKA BELET

SOC

3070

LEI ZHANG

SOC

5590

HEATHER ALBANESI

SPAN

3200

FERNANDO FELIU-MOGGI

SPED

5021

KATHLEEN RANDOLPH

SPTM

4200

SPENCER HARRIS

SWRK

5006

SHANNON JOHNSON

SWRK

6002

SHANNON JOHNSON

SYSE

5450

JOHN NICHOLSON

TCID

2090

MELONIE MCMICHAEL

TCID

3140

JAMIE MAY

TCID

4080

JAMIE MAY

UTED

1020

ROBERT GAGNON

UTLS

3480

RINALDO SCHINAZI

VA

1020

CLAIRE RAU

VA

2080

CLAIRE RAU

WEST

3300

TRE WENTLING